Garderoba kapsułowa szafa w pigułce

Jak dobrze zaplanować swoją kapsułową garderobę?

Minimalizm to trend, który dobrze zadomowił się na polskim i światowym rynku. Dotyczy on nie tylko aranżacji mieszkań, ale również doboru ubrań i różnego rodzaju dodatków. Najlepszym tego przykładem jest garderoba kapsułowa, czyli maksymalne ograniczenie liczby noszonych rzeczy. Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo, a do najważniejszych można zaliczyć oszczędność czasu, pieniędzy oraz miejsca. Jednak jak dobrze zaplanować swoją kapsułową garderobę, aby korzystanie z niej sprawdziło się w praktyce? Najlepiej podzielić cały proces na kilka mniejszych etapów.

Etap pierwszy – przygotowania

Skompletowanie garderoby kapsułowej to pewne wyzwanie logistyczne, więc trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Warto więc zarezerwować sobie w tym celu kilka wolnych godzin, podczas których wybierzesz zestawy i uporządkujesz szafę. Ilość poświęconego na to czasu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczby ubrań (przed i po stworzeniu własnej garderoby kapsułowej) i Twojego doświadczenia w tym zakresie. Jeżeli dopiero wprowadzasz minimalizm w swoje życie, to z pewnością będziesz potrzebować trochę więcej czasu na ostateczny wybór odzieży. Oczywiście, z każdym kolejnym razem to zadanie będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, więc nie poddawaj się i dąż do wyznaczonego celu. Zarezerwuj wolne popołudnie, wyłącz telefon i rozłóż posiadane ubrania w widocznym dostępnym miejscu, co ułatwi ich przeglądanie.

Etap drugi – wybór metody

Nie ma sztywnych reguł dotyczących liczby ubrań i dodatków w garderobie kapsułowej. Wiele zależy od prowadzonego trybu życiu i własnych upodobań. Wielu użytkowniczek podąża za metodą 333, która zakłada wybór 33 sztuk na 3 miesiące (jeden sezon). Jednakże najważniejsze w minimalizowaniu zestawów jest poczucie kontroli i ułatwienie sobie codziennych wyborów, więc warto dopasować tę filozofię do siebie. Szczególnie na samym początku przygody z garderobami kapsułowymi może być trudno drastycznie ograniczyć ich pojemność. Nic na siłę i lepiej stopniowo zmniejszać liczbę zestawów niż narzucić sobie zbyt duży rygor i tym samym zniechęcić się takiego stylu życia.

Etap trzeci – przegląd swojej dotychczasowej garderoby

Główne założenia garderoby kapsułowej to ograniczenie liczby ubrań, a co za tym idzie kolejnych zakupów. W związku z tym komponowanie minimalistycznej szafy warto rozpocząć od przeglądu posiadanych już ubrań oraz dodatków, gdyż to one powinny stanowić podstawę nowych zestawów. Pierwszym krokiem jest wybór bazowego koloru i tutaj prym wiodą czerń oraz granat. Oczywiście sporo zależy od pory roku i własnych upodobań, jednak nie da się ukryć, że te dwa odcienie najlepiej łączą się z innymi barwami, co ułatwia stworzenie stylizacji. W tych kolorach warto więc mieć spodnie i spódnice, żakiet, kurtkę lub płaszcz, które będą dominującymi elementami zestawów. Z kolei wybierając różnego rodzaju „góry” (np. bluzki, topy i koszule) postaw na neutralne kolory: biel, beż lub szarości, które będą świetnie współgrać z bazowymi odcieniami.

Jakie ubrania najlepiej na Tobie leżą? Przeczytaj artykuł o typach sylwetki.

Etap czwarty – dobór kolorów

Kolory bazowe i neutralne mogą bardzo ujednolicić garderobę, jednak nie do końca o to chodzi, gdyż mimo wszystko warto zachować swój indywidualny styl. Dlatego też nie odrzucaj ulubionych bluzek, kardiganów lub spódnic, nawet jeśli te mają intensywniejsze odcienie lub wzory. Ich dodanie do zestawów odświeży stylizacje i pozwoli Ci zachować własny charakter. Oczywiście powinny one współgrać z bazowymi kolorami, ale jak wspomnieliśmy wyżej, z czernią i granatem można łączyć praktycznie wszystko.

Etap piąty – dobór obuwia i dodatków

Odpowiedni dobór obuwia i dodatków jest niczym postawienie kropki nad i. Wbrew pozorom można bardzo wiele zmienić w swoim wizerunku za pomocą torebki, butów, paska lub apaszki. Co więcej, te niepozorne akcesoria otwierają spore możliwości stylizacyjne i dzięki nim możesz wpisywać się również w aktualne trendy modowe. Pamiętaj jednak o dopasowaniu ich do wcześniej wybranych ubrań, ponieważ dodatki mają tylko wzbogacać stylizacje, a nie stanowić ich najmocniejszy element.

Etap szósty – przegląd zestawów

Garderoba kapsułowa jest tworzona na kilka miesięcy – zazwyczaj jeden sezon. Weź więc pod uwagę warunki pogodowe, które zmienią się przez tak długi czas i upewnij się, że wybrałaś dostateczną liczbę ubrań i dodatków. Ponadto zestaw ze sobą wybraną odzież, aby sprawdzić, jak prezentuje się razem i czy na pewno wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają. Następnie stwórz listę ewentualnych braków, która przyda się podczas zakupów. Być może potrzebujesz dodatkowej pary butów lub spodni? A może w Twoich stylizacjach brakuje kolorów i chciałabyś je rozjaśnić barwnymi dodatkami? Przeanalizuj dobrze wybraną garderobę i zapisz na kartce, co jeszcze powinnaś dokupić.

Etap siódmy – zakupy

Zaopatrzona w listę brakujących ubrań i dodatków możesz udać się na zakupy. Ważne jest jednak, aby kurczowo trzymać się tej listy, gdyż pozwoli Ci ona na zakup niezbędnej odzieży. Celem tworzenia garderoby kapsułowej jest m.in. ograniczenie niepotrzebnych wydatków do minimum, więc skup się tylko na rzeczach zapisanych na Twojej kartce. Dzięki temu wizyta w galerii pójdzie znacznie sprawniej i szybciej, ponieważ nic Cię nie rozproszy. Ta sama zasada powinna obowiązywać w przypadku zakupów przez Internet, czyli wybierz tylko te ubrania, których brakuje w stworzonej przez Ciebie garderobie kapsułowej.

Podsumowanie

Skompletowanie sezonowej garderoby kapsułowej wymaga pewnego planowania. Warto więc podzielić wszystkie działania na mniejsze etapy, co pozwoli Ci zachować odpowiedni porządek i ułatwi przygotowanie zestawów. Wyżej opisane kroki pomogą Ci przejść przez ten proces, dzięki czemu dobór ubrań i dodatków będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *.