typ kolorystyczny urody zima wiosna lato jesień

Typ kolorystyczny

Lata 80 dwudziestego wieku przyniosły światu wiele zmian – upadek komunizmu, boom muzyki rockowej, pierwsze telefony komórkowe, a w modzie rozróżnienie podstawowych typów urody, pod które należało dopasowywać makijaż i stylizacje. Każda z tych zmian rozwinęła się przez następne lata i nie inaczej było w przypadku typów kolorystycznych. Odkrycie swojej własnej palety barw pozwala umiejętnie podkreślać mocne cechy urody, więc warto skorzystać z tej wiedzy i zastosować ją w codziennym życiu.

Typy urody, jak cztery pory roku

W swojej książce „Colour me Beautyful” Carol Jackson wyodrębniła 4 podstawowe typy kolorystyczne urody, które połączyła z porami roku. Co więcej, określiła, które z nich należą do grupy tzw. ciepłych kolorów, a które do chłodnych, i tak za ciepłe uznaje się wiosnę i jesień, chłodne to z kolei lato i zima. Jednakże ten podział okazał się niewystarczający, więc wyróżnia się także tzw. typy mieszane. Jak odnaleźć swój typ? Podpowiadamy niżej.

Typ karnacji jasny czy ciepły? Spróbuj go określić samodzielnie.

Wiosna

Jak wspomniano wyżej wiosna to ciepły typ urody. Znakiem rozpoznawczym tego typu jest pełna blasku i promienna cera, często bardzo jasna, wręcz porcelanowa. Skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pani Wiosna łatwo się rumieni, a jej twarz często zdobią delikatne piegi. Z kolei jej włosy są zazwyczaj cienkie i w jasnych odcieniach: lnianym, miodowym, słomkowym lub rudym. Kolor oczu jest przede wszystkim mało intensywny, ale czysty.

Wiosna powinna sięgać po kolory, które podkreślą jej naturalną urodę – świeże, czyste i soczyste, w ciepłej tonacji. Co istotne, ta kolorystyka zalecana jest zarówno w przypadku doboru ubioru, jak i makijażu. Do najlepszych barw można zaliczyć: zieleń, jasny róż i czerwień, czekoladowy brąz, jasny szary. Stanowczo trzeba wystrzegać się przytłaczających i ciemnych kolorów, które nie współgrają z bladością cery.

Lato

Chociaż lato kojarzy się z upałami, to jednak mowa tutaj o chłodnym typie kolorystycznym. Dlaczego? W ostrym świetle barwy są bardziej rozmyte i zgaszone, dzięki czemu sprawiają wrażenie chłodniejszych. Jak rozpoznać tego typu urodę? Skóra takiej osoby również jest bardzo delikatna, ale jej odcień wpada w mleczne, oliwkowe lub różowo-beżowe tony. Barwa włosów to zazwyczaj blond, we wszystkich jego wariacjach – od jasnych do ciemnych. Często określa się go mianem „mysiego”, czyli pospolitego koloru. Podobnie wygląda kwestia oczu, które są zazwyczaj jasne (zielone, szare lub niebieskie) i nie kontrastują mocno z barwą rzęs i brwi.

Makijaż i ubiór powinny podkreślać urodę, a jej nie przytłaczać, więc warto postawić na lekkie i neutralne barwy. Cera jest w tym przypadku niezwykle delikatna i wymaga równie delikatnego traktowania – jasne podkłady, chłodny róż oraz pastelowe cienie do powiek. W stylizacjach najlepszym rozwiązaniem będą złamane i przytłumione kolory w jasnych tonacjach. Stanowczo należy się wystrzegać intensywnych lub ciemnych barw, które działają zbyt obciążająco.

Jesień

Złota Polska Jesień przywodzi na myśl ciepłe i kolorowe krajobrazy – dywan opadłych czerwonych i żółtych liści oraz przymglone światło. Cera takich osób jest często złocista lub brzoskwiniowa, ale zdarzają się panie z bladą karnacją. Uroczym dodatkiem są widoczne piegi, które idealnie współgrają z kolorem włosów – zazwyczaj w rudym odcieniu. Oczy to zieleń i brąz, a na tęczówce można czasami zaobserwować pojedyncze plamki (złote, czarne lub brązowe).

Pani Jesień spokojnie może sięgać po różnorodne kolory, gdyż te idealnie podkreślą jej naturalną urodę. Nie powinna obawiać się czerwieni, żółci, pomarańczowych odcieni i wszelkiego rodzaju brązów. Wprost przeciwnie – są to barwy stworzone właśnie dla niej. Z drugiej strony zbyt jasne kolory stłumią piękno tego typu, więc lepiej zrezygnować z czystej bieli, pudrowych różów oraz pastelowych barw. Czerń również zadziała zbyt przytłaczająco, jednak ta może być użyta w formie dodatku.

Zima

Zima mogłaby się wydawać łatwa do określenia, ale pozory mylą, ponieważ w tym typie znajdziemy zarówno osoby o bardzo jasnej, wręcz przezroczystej cerze, jak i mocnej, oliwkowej skórze. Wyznacznikiem może więc być ciemna oprawa oczu i intensywny kolor warg. Oczy są często szkliste w niebiesko-szarym odcieniu, rzadziej zdarzają się brązowe źrenice. Włosy, podobnie jak rzęsy i brwi, również są ciemne, co stwarza przyjemny kontrast z cerą.

Pani Zima, jako jedna z nielicznych, może sobie pozwolić na czerń – zarówno w stylizacjach, jak i w makijażu. Ponadto granat, szarość, przygaszona biel oraz intensywna czerwień, błękit czy zieleń świetnie podkreślą jej atuty. Jednak zdecydowanie powinna się wystrzegać pudrowych, pastelowych i jasnych odcieni, które będą na niej wyglądać po prostu mdło i nudno.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *.