Wyglądać stylowo wiosną i latem – nic prostszego. Jedwabna sukienka, wiklinowy koszyk, skórzane klapki i można podbijać świat. Co zrobić, kiedy przychodzi jesień i zima, a my, jedyne o czym marzymy, to ukryć się przed chłodem, pod wielkim, puchatym kocem, i nie wychodzić do kolejnej wiosny?
Czy druga część roku może być stylowa? Oczywiście, że tak. Najważniejsze, to postawić na ciepłe materiały z wyższej półki. Pamiętajmy, że ponadczasowy wizerunek buduje się ubraniami świetnej jakości. Nigdy nie będzie elegancko wyglądał poliester, akryl, nylon, poliamid – wystrzegajmy się tych materiałów podczas jesienno-zimowych zakupów.
Materiały premium, na które warto postawić jesienią i zimą:
- Wełna – cenimy ją za wysoką trwałość i cyrkulację powietrza. Samo słowo „wełna’ oznacza sierść owiec, ale może być też wielbłądzia czy kozia. Wełny z najlepszych przędzy są delikatne w dotyku, mają lejącą się strukturę i mogą świetnie otulać ciało. W wełnianych ubraniach jest nam ciepło, nawet jeśli są cienkie (możemy spotkać cieniutkie wełniane spódnice idealne do noszenia wiosną, a nawet latem). Wełna odseparowuje wilgoć od skóry (pożądana cecha w przypadku wełnianych czapek). Dodatkowo wełna się nie gniecie i brudzi się znacznie trudniej niż bawełna. Idealnie nadaje się do szycia spódnic, marynarek, żakietów, płaszczy, garniturów. Polecamy uważać na sieciówki – często chwalą się rzeczami z dodatkiem/domieszką wełny, ale gdy przyjrzymy się metce, zobaczymy tam zaledwie 1-2% wełny.
Rodzaje wełny:
– wełna merino, czyli wełna owcza z merynosów. Nie gryzie, nie gniecie się, jest miękka i przewiewna. Odzież z wełny merino zapewnia komfort termiczny i ma właściwości antybakteryjne. Jest idealnym surowcem do produkcji bielizny termoaktywnej, która zimą zatrzymuje ciepło, a latem chroni przed gorącem. Organiczna wełna z merynosów jest materiałem w 100% naturalnym i ulega biodegradacji. Na metkach szukajcie określenia „merino wool”.
– kaszmir – mówi się, że jest królem ciepłych tkanin i najdelikatniejszą wełną na świecie. Jest to najcenniejsza wełna kozia z kóz kaszmirskich, hodowanych jedynie w niektórych rejonach Azji. Jest tkaniną miękką i przyjemną w dotyku, niestety, jedną z najdroższych na świecie. Często stosuje się ją jako dodatek do innych rodzajów wełny. Pięknie będą się prezentować kaszmirowe swetry, szale czy sukienki.
– moher – lekkie, ciepłe włókno z jedwabistym połyskiem. Jej zalety doceniają producenci garniturów czy smokingów. Dobrze pochłania wilgoć, jest elastyczna i łatwo się ją farbuje. Z moheru powstają najczęściej czapki, szale, swetry. Uwaga – ubrania z moheru mogą się filcować i zmieniać kształt.
– angora – to wełna powstała z sierści króliczej. Ubrania z domieszką angory mają charakterystyczny „meszek”. Angora jest ciepła i lekka.
- Sztruks – prążkowana tkanina, najczęściej bawełniana (tzw. ciepłe oblicze bawełny). Świetnie chroni przed zimnem i zapewnia cyrkulację powietrza. Sztruks jest miękki i wygodny w użyciu. Idealnie sprawdza się w modzie casualowej. Powstają z niego stylowe marynarki, spodnie, spódnice, płaszcze, torby. Czasami zarzutem wobec sztruksu jest grubość – zwłaszcza panie obawiają się efektu pogrubienia sylwetki (niepotrzebnie, bo wybierając odpowiedni fason, jesteśmy w stanie zachować proporcje sylwetki).
- Flanela – tkanina miękka, przewiewna, ekologiczna. Może być bawełniana lub wełniana. Ma świetne właściwości termoizolacyjne, jest mało podatna na uszkodzenia i nie gniecie się (flanela wełniana). Utożsamiana przez wielu jako tkanina staromodna i kojarząca się (niesłusznie) wyłącznie z koszulą flanelową w kratę. Z flaneli powstają, np. zimowe garnitury, sukienki czy stylowe koszule nocne. Warto zadbać o to, żeby wybrana tkanina była wysokiej jakości (np. postawić na flanele sprowadzane z Włoch – są dobrej jakości, nie mechacą się zbyt szybko i nie tracą estetycznego wyglądu).
- Aksamit (bawełniany, jedwabny, rzadziej wełniany) – tkanina miękka, elegancka, wyrafinowana (przez setki lat używana była do szycia szat liturgicznych). Zaliczany do tkanin zwanych pluszem. Aksamit wraca na pokazy mody (to jeden z gorętszych trendów sezonu jesień-zima 2020/2021). Jakościowo aksamit może się różnić – ten najdroższy i najbardziej pożądany ma bardzo gęsto ułożone, krótkie nitki. Tej jesieni szukajmy aksamitnych szykownych marynarek, sukienek, spodni czy bluzek.
Zdjęcia: źródło: Pinterest